Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.05.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analizując sen odkrywamy pewien paradoks – większość tkanek naszego organizmu obniża swoją aktywność, jednak komórki nerwowe mózgu wytwarzają impulsy elektryczne, które kumulują się w rytmiczne fale co jest oznaką ich wzmożonej aktywności. Dlaczego mózg jest aktywny, gdy odpoczywamy?

Powolne fale mózgowe kojarzą się ze spokojnym, odświeżającym snem jednak naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli właśnie, iż taki wzorzec aktywności mózgu pomaga niejako wypłukiwać szkodliwe produkty przemiany materii z tkanki mózgowej. Poszczególne komórki nerwowe koordynują swoje działania, wytwarzając rytmiczne fale, które wymuszają ruch płynu śródmiąższowego (prąd jonowy) przez gęstą tkankę mózgową, wypłukując ją przy tym ze zbędnych substancji.

Wyniki prac naukowych opublikowano 28 lutego w czasopiśmie Nature. "Neurony to miniaturowe pompy. Zsynchronizowana aktywność neuronalna wspomaga przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie glimfatycznym i usuwanie zanieczyszczeń z mózgu" – wyjaśnił pierwszy autor publikacji dr Li-Feng Jiang-Xie, pracownik naukowy na Wydziale Patologii i Immunologii.

Jeśli uda nam się wykorzystać ten proces, istnieje możliwość opóźnienia lub nawet zapobiegania chorobom neurologicznym, w tym chorobie Alzheimera i Parkinsona, w przypadku których nadmiar pewnych związków – takich jak odpady metaboliczne i śmieciowe białka gromadzą się w mózgu i prowadzą do neurodegeneracji ”.

Tkanka mózgowa jest bardzo aktywna metabolicznie – mózg stanowi>