Farmakoterapia ADHD - ryzyko dla układu krążenia?
- Logo sekcji
W lutym w JAMA Psychiatry ukazał się artykuł, w którym autorzy przedstawili dane z badania kliniczno-kontrolnego mającego odpowiedzieć na pytanie: czy długotrwała farmakoterapia pacjentów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia (CVD)?
Do badania włączono blisko 280 tysięcy osób ze Szwecji, u których zdiagnozowano ADHD lub przepisano leki w terapii ADHD (w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2020 r.) Dane dotyczące rozpoznania zarówno ADHD, jak i CVD oraz zlecania leków na ADHD uzyskano ze Szwedzkiego Krajowego Rejestru Pacjentów szpitalnych i Szwedzkiego Rejestru Leków wydawanych na receptę.
Grupa badana obejmowała osoby z ADHD i z rozpoznaniem CVD (choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie, niewydolność i zaburzenia rytmu serca, choroba zakrzepowo-zatorowa oraz inne choroby naczyń i serca). Grupę kontrolną stanowili chorzy z ADHD bez CVD. Grupy dobrano tak pod kątem liczebności, żeby na jednego chorego z CVD przypadało maksymalnie 5 chorych z grupy kontrolnej (dobranych pod kątem wieku, płci oraz czasu obserwacji w badaniu). Czas występowania czynnika stanowiącego narażenie (czyli farmakoterapii ADHD) mógł wynieść maksymalnie 14 lat.
Głównym punktem końcowym badania było wystąpienie incydentu CVD. Związek między CVD a skumulowanym czasem stosowania leków w terapii ADHD mierzono za pomocą skorygowanych ilorazów szans>