Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.10.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W sierpniu 2021 r. na łamach czasopisma „Anesthesiology” opublikowana została praca opisująca innowacyjną metodę monitorowania ryzyka ostrego uszkodzenia nerek (AKI) podczas zabiegów kardiochirurgicznych z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego (CPB). Po raz pierwszy wykorzystano do tego nieinwazyjny, ciągły pomiar ciśnienia parcjalnego (PO2) w moczu z użyciem sensorów luminescencyjnych umieszczonych pomiędzy cewnikiem moczowym a workiem do zbiórki moczu.

Ostre uszkodzenie nerek jest częstym (19-42%) powikłaniem zabiegów kardiochirurgicznych. Rozpoznanie ostrego uszkodzenia nerek (AKI) opiera się wg kryteriów KDIGO na stwierdzeniu podwyższonego stężenia kreatyniny w osoczu (>0,3 mg/dl) lub przedłużonej (>6 godz.) oligurii. Są to jednak parametry, które zaczynają odbiegać od normy po wielu godzinach lub dniach od zadziałania czynnika uszkadzającego stąd poszukuje się alternatywnych wskaźników pozwalających na wcześniejsze rozpoznanie podwyższonego ryzyka AKI.

Istotnym czynnikiem wywołującym AKI po zabiegach kardiochirurgicznych z wykorzystaniem CPB jest hipoksja nerek, a regionem najbardziej narażonym na uszkodzenie jest jej rdzeń. Okazuje się, że PO2 w moczu podobne jest do tego występującego w rdzeniu nerki stąd pomiar PO2 w moczu może być użyty jako prowadzony w czasie rzeczywistym, ciągły monitoring ryzyka hipoksji i uszkodzenia nerek. Potwierdziły to wcześniejsze badania na modelach zwierzęcych oraz badania u ludzi ale z wykorzystaniem innych technologii pomiaru PO2 w moczu.

Autorzy omawianego artykułu skonstruowali specjalny prototyp urządzenia, który umożliwił,>