Tryptany wciąż najskuteczniejsze w doraźnej terapii napadów migreny
- Logo sekcji
Od momentu wprowadzenia na rynek farmaceutyczny pierwszego leku z grupy tryptanów minęło niespełna 35 lat. Pierwszym zarejstrowanym tryptanem na świecie był sumatryptan. Mimo upływu lat, w ciągu których opatentowano nowe molekuły dedykowane do terapii doraźnej migreny, tryptany wciąż bonią swojej silnej pozycji w tym obszarze. Sumatryptan w dawce 100 mg do dzisiaj określany jest wśród specjalistów jako „złoty standard” leczenia napadu migreny.
Czy migrena to częsty problem? Najnowsze dane mówią o tym, że z migreną zmaga się 14-15% populacji światowej. Jeśli chodzi o dane dotyczące Polski, w zależności od źródła liczba pacjentów migrenowych szacowana jest od 3,6 do nawet 8 mln. Migrena częściej dotyczy płci żeńskiej – jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności u dziewcząt i kobiet w wieku 15-49 lat. Bardzo istotną kwestią jest zatem dobór optymalnej terapii podczas napadu migreny. U wielu pacjentów migrena jest w stanie podczas napadu wykluczyć wszelką aktywność, w takich przypadkach odpowiednia farmakoterapia warunkuje niejednokrotnie normalne funkcjonowanie pacjenta.
W minionym roku na łamach British Medical Journal opublikowany został obszerny przegląd systematyczny wraz z metaanalizą sieciową, w którym dokonano porównania skuteczności leków przeznaczonych do terapii napadów migreny u dorosłych pacjentów (Comparative effects of drug interventions for the acute management of migraine episodes in adults: systematic review>