Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.09.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W sierpniowym numerze czasopisma Allergy został opublikowany artykuł dotyczący postępów i nowości w diagnostyce i terapii alergicznego nieżytu nosa (ANN) - Advances and highlights in allergic rhinitis. Autorzy publikacji dokonują podsumowania dokonań naukowych z okresu dwóch ostatnich lat. Przegląd opisuje główne odkrycia związane z ANN, w tym analizę czynników ryzyka występowania ANN, rekomendują właściwą strategię diagnostyczną, analizują zachodzące procesy immunologiczne oraz proponują skuteczne terapie ANN w warunkach trwającej globalnej pandemii Covid -19.

Alergiczny nieżyt nosa jest problemem globalnym. W ostatnich latach zauważono bardzo duży wzrost nowych przypadków. W Europie częstość występowania alergicznego nieżytu nosa wśród dorosłych Duńczyków zwiększyła się w ciągu ostatnich trzech dekad z 19% do 32%. Podobnie wysokie wzrosty są odnotowywane w północnych rejonach Chin, w których uczulenie na trawy wzrosło o 6,5% w ostatnich sześciu latach i obecnie dotyczy około 32,4% ludności.

Wzrost zachorowalności na ANN jest także istotny ze względu na olbrzymie koszty rocznej terapii pacjenta, które sięgają według kalkulacji holenderskich około 4827 Euro rocznie na pacjenta z ANN.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że ekspozycja środowiskowa, zmiany klimatyczne i styl życia są ważnymi czynnikami ryzyka rozwoju ANN. Zauważalne zmiany w klimacie (wzrost średniej temperatury, prędkość wiatru, wilgotność powietrza, burze, itp.), które w sposób znaczny wydłużają sezon pylenia,>