Opis
Cykl: Trudne pytania, konkretne rozwiązania
Omówienie nowej karty SCORE 2, która budzi pytania, a czasem i kontrowersje. Rozmowa ekspertów rozjaśnia wątpliwości.
- Czym różni się karta SCORE 2 od poprzedniej?
- Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania skali SCORE 2
- Pomiar ciśnienia tętniczego – jak wykorzystać go do określenia wieku biologicznego pacjenta?
- Farmakoterapia wynikająca z karty SCORE 2 – nowe wskazania. Monoterapia a terapia skojarzona.
- Ważne wskazówki do rozmowy z pacjentami.
Prowadzący
-
Aleksander Prejbisz
Klinika Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii w Warszawie
Rozwiń
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hipertensjolog, profesor Instytutu Kardiologii w Warszawie. Pracuje w Klinice Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Prof. Aleksander Prejbisz uzyskał tytuł Clinical Hypertension Specialist przyznawany przez European Society of Hypertension. Prof. Aleksander Prejbisz specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego w różnych sytuacjach klinicznych (w tym w wieku młodym), trudnego w leczeniu i opornego nadciśnienia tętniczego, guzów nadnerczy, a także w diagnostyce i leczeniu wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego, w szczególności pierwotnego hiperaldosteronizmu i guza chromochłonnego. Uczestniczył i uczestniczy w szeregu projektów naukowych i klinicznych związanych z opornym nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym czy pierwotnym hiperaldosteronizmem – w tym dotyczących nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych tych postaci nadciśnienia tętniczego. Prof. Aleksander Prejbisz jest Prezesem-Elektem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Ponadto, prof. Aleksander Prejbisz jest autorem lub współautorem publikacji oryginalnych krajowych i zagranicznych, w takich czasopismach jak: Hypertension, Kidney International, Journal of Hypertension, Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Blood Pressure, American Journal of Hypertension, Hypertension Research, European Journal of Endocrinology i Journal of Human Hypertension. Jest również współautorem i autorem monografii, rozdziałów w monografiach i artykułów poglądowych z zakresu nadciśnienia tętniczego. W 2019 roku współprzewodniczył grupie ekspertów przygotowujących zalecenia postępowania w nadciśnieniu tętniczym w ciąży. Bierze czynny udział w wielu konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.
Zobacz wszystkie materiały (17)
-
Artur Mamcarz
III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kadriologii Wydział Lekarski WUM, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie
Rozwiń
Lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych. W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990) i kardiologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Nadciśnienie tętnicze graniczne. W 2001 w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora. Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu. W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.
Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą (członek Zarządu i Sekretarz Oddziału Warszawskiego), Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii. Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.
Zobacz wszystkie materiały (29)