Opis
Cykl: EPE 2021
Orbitopatia tarczycowa – dwugłos ekspercki. Kompendium wiedzy na temat orbitopatii Graves’a, niezbędne informacje z zakresu endokrynologii i okulistyki. Dzięki nim możliwe są skuteczniejsza diagnostyka i leczenie.
Do 60 minuty - endokrynolożka
- Zmiany oczne w chorobie Gravesa zagrażające procesowi widzenia.
- Pozatarczycowe manifestacje choroby.
- Zmiany oczne w chorobie Graves’a-Basedowa.
- Częstość oftalmopatii tarczycowej.
- Znaczenie kliniczne orbitopatii.
- Czynniki ryzyka rozwoju lub zaostrzenia oftalmopatii.
- Rozpoznanie orbitopatii tarczycowej. Rozpoznanie częstości orbitopatii tarczycowej.
- USG oczodołów z oceną przepływów naczyniowych w oczodole.
- Leczenie orbitoaptii – aktualne zalecenia i praktyczne wskazówki.
Po 60 minucie - okulistka
- Orbitopatia tarczycowa – patogeneza, epidemiologia i czynniki ryzyka.
- Klasyfikacja ciężkości orbitopatii.
- Badanie okulistyczne, wywiad z pacjentem.
- Dolegliwości, które może zgłaszać pacjent – na co zwracać uwagę podczas diagnostyki?
- Zaburzenia ruchomości oczu i ich leczenie.
- Leczenie w zależności od stopnia ciężkości choroby.
Prowadzący
-
dr n. med. Helena Jastrzębska
Klinika Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Rozwiń
Endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny nuklearnej, specjalizująca się w chorobach tarczycy, autorka rozdziałów w podręcznikach endokrynologii i monografii w zakresie tyreologii, mówi o sobie „Wieloletnia praca w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie pozwoliła mi na zebranie doświadczenia w zakresie chorób tarczycy oraz zafascynowania endokrynologią. Dzieliłam się tymi fascynacjami w czasie wykładów skierowanych do endokrynologów jak i lekarzy specjalizujących się w zakresie endokrynologii oraz internistów, ginekologów, chirurgów, a także lekarzy rodzinnych. Praca stała się pasją."
Zobacz wszystkie materiały (2)
-
Dorota Białas–Niedziela
Klinika Okulistyki I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Rozwiń
Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (1996r). Doświadczenie zawodowe zdobywała początkowo pracując w Oddziale Okulistyki Szpitala Dziecięcego im. Bohdanowicza w Warszawie przy ul. Niekłańskiej, pracując w ogólnej poradni okulistycznej oraz w poradni zezowej (1997-2006). Wykonywała operacje zeza, iniekcje botuliny oraz drobne zabiegi okulistyczne na powiekach i kanalikach łzowych. Obecnie jest starszym asystentem w Klinice Okulistyki I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Lindleya w Warszawie i pracuje w Poradni Leczenia Zeza dla dorosłych i dzieci przy ul. Oczki.
Kwalifikuje do operacji oraz przeprowadza operacje zeza towarzyszącego, porażennego, w orbitopatii tarczycowej, zezów po złamaniach oczodołu. Wykonuje zabiegi plastyczne spojówek oraz usuwania zmian spojówkowych, m.in. skrzydlików. Współpracuje z zespołem lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem orbitopatii tarczycowej. Jest konsultantką w zakresie okulistyki w Centralnym Szpitalu Klinicznym nr 1 Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha. Prowadzi badania narządu wzroku u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, współpracując z kliniką neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Jest autorką lub współautorką 6 prac naukowych oraz 15 doniesień zjazdowych, głównie o zezach oraz o tematyce neurookulistycznej.
Zobacz wszystkie materiały (2)