Opis
Cykl: Konferencja EPE OKO kwiecień 2022
Nagranie z operacji na żywo przeprowadzanej w Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie, wykonanej przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Jacka Szaflika. Z komentarzem dr Moniki Łazickiej-Gałeckiej, który pozwala lepiej zrozumieć poszczególne etapy operacji.
- Możliwość śledzenia poszczególnych etapów zabiegu.
- Omówienie najważniejszych aspektów zabiegu. Trudności i sposoby ich rozwiązania.
- Dlaczego wybór tego rodzaju terapii?
- Jak powinna wyglądać opieka pooperacyjna?
Prowadzący
-
Anna Kamińska
Katedra i Klinika Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Rozwiń
Od początku swojej pracy zawodowej jest związana z Katedrą i Kliniką Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest absolwentką I Wydziału Lekarskiego WUM, stopień doktora nauk medycznych uzyskała na podstawie pracy pt. „Analiza topograficzna tarczy nerwu wzrokowego badana metodą skaningowego oftalmoskopu laserowego TOPSS u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta”, natomiast stopień doktora habilitowanego nauk medycznych otrzymała za monografię „Znaczenie zmienności genów układu antyoksydacyjnego dla występowania stożka rogówki i dystrofii śródbłonka rogówki Fuchsa”. Zainteresowania zawodowe i naukowe dr hab. n. med. Anny Kamińskiej wiążą się z leczeniem operacyjnym zaćmy, jaskry oraz transplantacji rogówki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w którym pełniła funkcję sekretarza PTO, wiceprzewodniczącej Sekcji Rogówki PTO, a od 2016 roku jest przewodniczącą Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Zobacz wszystkie materiały (6)
-
Jacek Paweł Szaflik
Katedra i Klinika Okulistyki, Szpital Okulistyczny w Warszawie, Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Rozwiń
Wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor i współautor blisko 290 publikacji naukowych, 16 podręczników, redaktor naczelny 2 czasopism medycznych i prelegent ponad 325 konferencji krajowych oraz zagranicznych. Jako prekursor okulistyki, profesor Jerzy Szaflik stworzył Bank Tkanek Oka w Warszawie, który rozpoczął swoją działalność w 1995 roku. Ponadto wraz z międzynarodowym zespołem badaczy skupił się na problemach genetyki okulistycznej oraz wdrożył technikę zabiegu pozatorebkowego usunięcia zaćmy. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego. W 2012 r. kapituła PAN zdecydowała się odznaczyć prof. Jerzego Szaflika Medalem PAN za szczególne zasługi dla nauki polskiej i światowej.
Zobacz wszystkie materiały (7)
-
Monika Łazicka-Gałecka
Klinika Okulistyki, SPK Szpitala Okulistycznego w Warszawie
Rozwiń
Specjalista chorób oczu, Adiunkt w Klinice Okulistyki, SPK Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Ukończyła I Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Warszawie. Autorka publikacji w tematyce jaskry. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego od 2007, The European Society of Cataract and Refractive Surgeons od 2007 oraz SOE Societas Ophthalmologica Europæa od 2007.
Zobacz wszystkie materiały (14)