Opis
Cykl: Konferencja EPE OKO 2023
Wpływ chirurgii refrakcyjnej oraz chirurgii zaćmy na widzenie obuoczne. Podział na wpływ pozytywny, negatywny i neutralny. Potencjalne problemy. Dwojenie: od obrazu do rozpoznania – co można zrobić bez konsultacji ze strabologiem?
Wystąpienia ekspertów z praktycznymi wskazówkami.
Cz. 1.
- Mechanizm widzenia obuocznego stereoskopowego.
- Widzenia obuoczne - potencjalne problemy.
- Wpływ chirurgii refrakcyjnej na widzenie obuoczne.
- Wpływ chirurgii zaćmy na widzenie obuoczne.
Cz. 2 Dwojenie – od obrazu do rozpoznania.
- Dwojenie – definicja. Dwojenie fizjologiczne.
- Przeszkody w fuzji obrazu.
- Dwojenie – rozpoznanie. Jakie pytania zadać? Podstawowe narzędzia diagnostyczne.
- Zez rozbieżny, zbieżny i pionowy.
- Ruchy gałek ocznych. Wyrównawcze ustawienie głowy. Opadnięcie powieki, miastenia, wytrzeszcz.
- Badanie z czerwonym szkłem.
- Badania obrazowe.
- Mniej oczywiste rozpoznania.
*** Zobacz pozostałe wykłady z konferencji EPE OKO 2023 ***
Prowadzący
-
lek. Agata Joanna Ordon
Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie
Rozwiń
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie (Katedra i Klinika Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), doktorantka w Zakładzie Patofizjologii Widzenia Obuocznego i Leczenia Zeza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zainteresowania kliniczne oraz badawcze dotyczą przede wszystkim diagnostyki i leczenia zaburzeń ruchomości gałek ocznych u dzieci i dorosłych oraz okulistyki dziecięcej. Autorka i współautorka artykułów opublikowanych w krajowych (Klinika Oczna, Okulistyka, Okulistyka po dyplomie, Neurologia po dyplomie) oraz zagranicznych czasopismach takich jak European Journal of Ophthalmology, Graefe’s Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology, Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz European Strabismological Association (ESA).
Zobacz wszystkie materiały (2)
-
prof. UMED Piotr Loba
Zakład Patofizjologii Widzenia Obuocznego i Leczenia Zeza na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
Rozwiń
Dr hab. n.med. prof. ucz. Piotr Loba jest kierownikiem Zakładu Patofizjologii Widzenia Obuocznego i Leczenia Zeza na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Zajmuje się chirurgicznym i zachowawczym leczeniem zeza i zaburzeń widzenia obuocznego u dzieci i dorosłych. Pracuje również w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe związane są z rozwojem nowoczesnych metod chirurgicznych w przypadkach zeza pourazowego i porażennego. Prof. Piotr Loba jest członkiem zarządu Sekcji Okulistyki Dziecięcej i Leczenia Zeza Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Zobacz wszystkie materiały (2)