Data publikacji 27.06.2023
Czas czytania ok. 2 min

Dr hab. Anna Wardowska z Katedry i Zakładu Fizjopatologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdański Uniwersytet Medyczny i dr hab. n. med. Tomasz Skirecki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakładu Cytologii Klinicznej i Pracowni Cytometrii Przepływowej w Warszawie to laureaci konkursu badawczego „Covid-19 – etiopatologia, klinika, zdrowie publiczne” zorganizowanego przez Naukową Fundację Polpharmy. Łącznie Fundacja przekaże na realizację dwóch nagrodzonych projektów badawczych aż 1 104 720  zł.

Do konkursu wpłynęły łącznie 22 wnioski projektów badawczych, z których na podstawie recenzji i oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora ora oryginalność i innowacyjność projektu wyłoniono 2 projekty na badania: „Układ immunologiczny pacjentów z nerkową postacią tocznia rumieniowatego układowego po przebytej infekcji SARS-CoV-2” dr Anny Wardowskiej oraz „Włóknienie płuc w przebiegu COVID-19: opracowanie nowego modelu in vivo i poznanie roli osi inflamasom-TGF-β1-perycyty w patomechanizmie włóknienia” dr Tomasza Skireckiego. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali Naukowej Fundacji Polpharmy w grudniu 2021 r.

ilustracja

I

Celem projektu dr Anny Wardowskiej jest zbadanie:

  • jak infekcja wirusem SARS-Cov-2 wpływa na działanie układu immunologicznego u pacjentów z nerkową postacią tocznia układowego
  • jak zmienia się zachowanie komórek układu immunologicznego po kontakcie z wirusem
  • czy takie zmiany mają wpływ na przebieg choroby podstawowej.

Badaniu poddana zostanie krew od pacjentów z SLE. Jedną grupę będą>