Adam Stępień
prof. dr hab. n. med.
Adam Stępień
Data publikacji 26.02.2025
Czas czytania ok. 6 min

Skrót informacji

  • Wprowadzenie i cel badania: ból głowy po podaniu rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu (rtPA) pacjentom z ostrym udarem niedokrwiennym (AIS) może być związany z transformacją krwotoczną ogniska udarowego. Badanie miało na celu ocenę znaczenia tego bólu głowy pod względem ryzyka transformacji krwotocznej i wyników klinicznych leczenia.
  • Metodologia: przeprowadzono retrospektywną analizę pacjentów leczonych rtPA w centrum leczenia udaru od stycznia 2007 do listopada 2012. Porównano pacjentów zgłaszających ból głowy z grupą bez bólu głowy pod kątem wyników klinicznych i radiologicznych.
  • Wyniki: spośród 193 pacjentów, 32,6% miało ból głowy związany z podaniem rtPA. Nie stwierdzono istotnych różnic w wynikach klinicznych między pacjentami z bólem głowy a tymi bez bólu, co sugeruje, że ból głowy nie przewiduje zwiększonego ryzyka transformacji krwotocznej.
  • Wnioski i interpretacja: ból głowy po podaniu rtPA jest częstym objawem, ale nie ma znaczenia prognostycznego dla transformacji krwotocznej u pacjentów z AIS. Konieczne są dalsze badania prospektywne na większej grupie pacjentów, aby dokładniej zbadać możliwe zależności.

Wprowadzenie

Ból głowy w trakcie lub wkrótce po podaniu dożylnym rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu (rtPA) pacjentom z ostrym udarem niedokrwiennym (AIS) może być związany z transformacją krwotoczną ogniska udarowego (HT). Aktualnie nie dostępne są dane dotyczące częstości występowania bólów głowy w HT u tych pacjentów i nie są one uznanym czynnikiem prognostycznym dla transformacji krwotocznej. Podjęto zatem badanie dotyczące znaczenia bólów głowy związanych z podaniem rtPA  wśród pacjentów z AIS pod względem ryzyka transformacji krwotocznej i wyników klinicznych leczenia.

Metodologia

Badanie przeprowadzono w grupie pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu  leczonych dożylnie rtPA w centrum leczenia udaru od stycznia 2007 do listopada 2012, a następnie dokonano retrospektywnej weryfikacji pod kątem udokumentowania występowania bólu głowy związanego z zastosowaniem leczenia rtPA w ciągu pierwszych 24 godzin po jego zastosowaniu. Porównano chorych podających występowanie bólu głowy z  grupą bez bólu głowy pod kątem różnic w wynikach badań klinicznych i radiologicznych.

Wyniki

Spośród 193 leczonych pacjentów 63 (32,6%) miało ból głowy związany z podaniem rtPA. Pacjenci z bólem głowy i transformacją krwotoczną ogniska udarowego byli młodsi niż pacjenci bez bólu głowy (NHP) (średnia 6 SD, 59,5 ± 17,4 lat vs. 69,9 6 15,5 lat, p , 0,0001), w grupie z bólem głowy 53% chorych stanowili mężczyźni, w porównaniu>

Czynniki predysponujące do bólu głowy

Leczenie trombolityczne

Mechanizmy powstawania bólu głowy

Interpretacja wyników badania