Antoni Sutkowski
lek.
Antoni Sutkowski
Data publikacji 05.07.2021
Czas czytania ok. 3 min

Czym jest CSCR

Centralna surowicza chorioretinopatia (CSR lub ang. central serous chorioretinopathy – CSCR) jest chorobą dotykającą zwykle osoby młode, nie leczące sie z powodu chorób przewlekłych. Rozwija się nagle powodując jednostronne pogorszenie ostrości wzroku i zniekształcenie obrazu. Wspomniane objawy skłaniają pacjentów do szybkiej wizyty okulistycznej, niejednokrotnie w warunkach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Mimo dość częstego występowania, etiopatogeneza pozostaje nieznana.

Objawy CSCR

retinopatia objawy

Rodzaje CSCR

CSCR jest to gromadzenie się płynu surowiczego pod siatkówką sensoryczną w obrębie plamki prowadzące do jej lokalnego odwarstwienia. Płyn przedostaje się z choriokapilar pod siatkówką na skutek miejscowego przerwania ciągłości nabłonka barwnikowego siatkówki. Z racji plamkowej lokalizacji, objawy są natychmiast zauważane przez pacjentów
Choroba dotyka zwykle mężczyzn (zapadalność jest kilkukrotnie większa w stosunku do kobiet). Mimo największej zachorowalności w młodym wieku, chorują też osoby starsze (w tej grupie dominują kobiety). Można podejrzewać, że czynnik hormonalny odgrywa istotną rolę w patogenezie, gdyż niejednokrotnie odnotowywana jest korelacja zachorowania na CSCR z silnym stresem (w tym także osobowością typu A – osoby impulsywne, nerwowe, niecierpliwe), nową sytuacją życiową (np. urodzenie dziecka), przyjmowaniem leków steroidowych, a także z ciążą u kobiet.

CSCR występuje w postaci ostrej (często z nawrotami) lub przewlekłej. Leczenie nieraz nie jest>

Diagnoza

Leczenie