Data publikacji 20.01.2021
Czas czytania ok. 4 min

Skrót informacji

Obturacja oskrzeli jest częstym zjawiskiem u dzieci. Jej objawami są świszczący oddech, wydłużenie wydechu, a nierzadko duszność. Można przyjąć, że w Polsce na astmę wczesnodziecięcą może chorować nawet co dziesiąte dziecko w wieku poniżej 5 lat.

Obturacja oskrzeli u dzieci

Obturacja oskrzeli jest częstym zjawiskiem u dzieci. Jej objawami są świszczący oddech, wydłużenie wydechu, a nierzadko duszność. Zwykle towarzyszy temu suchy kaszel. W pierwszych latach życia co najmniej jeden epizod obturacji oskrzeli obserwuje się u około 1/3 – ½ dzieci (1). Najczęściej obturacja oskrzeli pojawia się w związku z zakażeniami układu oddechowego - ze względu na dużą podatność na infekcje (związaną głównie z niedojrzałością układu immunologicznego) oraz mały przekrój dróg oddechowych. U najmłodszych dzieci obturacja oskrzeli bywa związana z anomaliami anatomicznymi – diagnozowanymi zwykle w pierwszych miesiącach życia. Kolejną przyczyną, o znaczeniu narastającym z wiekiem, jest astma oskrzelowa. Spośród dzieci, które doświadczają obturacji oskrzeli w pierwszych latach życia na astmę choruje jednak tylko część, szacowana na około 30% (1, 2).

Astma - charakterystyka

Astma jest przewlekłą, heterogenną chorobą oskrzeli - najczęściej zapalną. Cechuje się nawrotami obturacji oskrzeli (o różnym czasie trwania), które klinicznie przejawiają się podobnie jak obturacja o innej etiologii, ale – w odróżnieniu od innych chorób obturacyjnych – cechują się wyjątkową dynamiką zmian drożności oskrzeli. Epizody obturacji wykazują zróżnicowane nasilenie, nierzadko pojawiają się nagle i ustępują - po zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela albo samoistnie. Potwierdzenie tej dynamiki (przy użyciu pomiarów czynnościowych, najczęściej spirometrycznych) ma ogromne znaczenie diagnostyczne.

Niestety>

Objawy astmy wczesnodziecięcej

Częstość występowania astmy