Artur Mamcarz
prof. dr hab. n. med.
Artur Mamcarz
Marcin Wełnicki
dr n. med.
Marcin Wełnicki
Data publikacji 06.07.2022
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

  • Stłuszczeniowa choroba wątroby jest obecnie postrzegana jako „wątrobowa” manifestacja zespołu metabolicznego.
  • O stłuszczeniu można mówić, gdy więcej niż 5% hepatocytów jest przeładowana lipidami. Ten stan określany jest jako MAFLD, czyli stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi.
  • Jedną z podstawowych patofizjologicznych konsekwencji stłuszczenia wątroby jest narastająca insulinooporność, następnie hiperinsulinemia, aktywacja procesów zapalnych i wreszcie MeSH – stłuszczeniowe zapalenie wątroby.
  • Powszechnym błędem jest założenie, że prawidłowa aktywność aminotransferaz oznacza zdrową wątrobę. Tymczasem poza wspólnym mianownikiem w postaci otyłości i zaburzeń gospodarki węglowodanowej, MALFD wiąże się dysfunkcją komórek śródbłonka, wzmożonym stresem oksydacyjnym, uwolnieniem szeregu cytokin prozapalnych, aktywacją leptyny i adiponektyny, TNF-alfa i IL-6, IL-1, IL-20, aktywacją makrofagów – a więc stłuszczała, a zwłaszcza zwłókniała wątroba wiąże się z akceleracją procesów miażdżycowych i wzrastającym ryzykiem destabilizacji blaszek miażdżycowych już istniejących.

Co wątroba powie kardiologowi?

Cóż wspólnego z kardiologią może mieć Prometeusz? Z całą pewnością wszyscy mit prometejski kojarzymy przede wszystkim z okrutną karą wymierzona przez greckich bogów herosowi, który postanowił podarować ludziom ogień. Karą tą miało być powtarzająca się codziennie przez wieczność tortura, rany zadawane przez orła, który codziennie wyszarpywał prometeuszową wątrobę.

Dlaczego więc kardiolodzy mieliby zajmować się wątrobą? Otóż okazuje się, że stłuszczeniowa choroba wątroby jest obecnie postrzegana jako „wątrobowa” manifestacja zespołu metabolicznego. Jednocześnie jest to też najczęściej występująca w populacji ogólnej choroba wątroby. Podstępna, jak się okazuje. A dodatkowo, skorelowana z częstszym występowaniem cukrzycy typu 2 oraz schorzeń sercowo-naczyniowych. Być może jednak przede wszystkim stłuszczeniowa choroba wątroby jest ściśle skorelowana z występowaniem otyłości w krajach wysokorozwiniętych. Warto zaznaczyć, że problem ten dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci! Szacuje się, że obecnie w Europie niemal 14 milionów dzieci w wieku 6-9 lat jest patologicznie otyła. Tymczasem dodatkowy 1% tkanki tłuszczowej podskórnej przekłada się na 20% większe stłuszczenie wątroby, podczas gdy dodatkowy 1% trzewnej tkanki tłuszczowej przekłada się na aż 40% większe stłuszczenie wątroby.

Stłuszczeniowa choroba wątroby

A więc znowu otyłość. Ktoś uzna to za monotonne, ktoś inny odczyta w tym znak czasu – oto problemem w skali globu po raz pierwszy>

MAFLD – zachować czujność!

Otyłość i MALFD: kto stoi  na pierwszej linii frontu?