Prof. nadzw. dr hab. n. med. Anita Gąsiorowska
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Anita Gąsiorowska
Data publikacji 27.06.2024
Czas czytania ok. 6 min

Skrót informacji

W artykule przedstawiono metody rozpoznawania zakażenia helicobacter pylori z uwzględnieniem zasad wyboru testów inwazyjnych i nieinwazyjnych. Opisano aktualne wytyczne dotyczące wyboru schematu leczenia eradykacyjnego oraz nowe dane na temat podawania określonych probiotyków.

Wstęp

Zakażenie Helicobacter pylori to jedno z najczęstszych przewlekłych zakażeń bakteryjnych występujących u ludzi [1]. Zapalenie żołądka wywołane przez H. pylori jest obecnie uważane za chorobę zakaźną, niezależnie od tego, czy towarzyszą mu objawy lub powikłania, a sama bakteria została uznana przez WHO w 1994 r. za karcynogen pierwszego rzędu [2].

Postęp w wiedzy dotyczącej infekcji Helicobacter pylori, nowe metody wykrywania zakażenia, narastająca antybiotykooporność sprawiają, że podlegają modyfikacji zasady diagnostyki i leczenia. W ślad za tymi zmianami opublikowano dwa ważne dokumenty uwzględniające zasady postępowania w zakażeniu Helicobacter pylori – w 2022 r. szósty raport Maastricht/Florencja, a w 2023 r. rekomendacje Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii [3, 4].

Diagnostyka Helicobacter Pylori

Diagnozowanie zakażenia Helicobacter pylori zalecane jest w przypadku planowanego leczenia. Nie poleca się podejmowania terapii eradykacyjnej bez potwierdzenia aktualnego zakażenia odpowiednio dobranymi metodami.

Metody służące rozpoznaniu H. pylori dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne, wymagające gastroskopii z pobraniem wycinków z błony śluzowej. Do testów inwazyjnych zaliczamy test ureazowy, badanie histologiczne bioptatów oraz hodowlę bakteryjną. Do metod nieinwazyjnych zaliczamy wykrywanie antygenów H. pylori w kale, test oddechowy z mocznikiem znakowanym 13C lub 14C oraz testy serologiczne. Wybór metody zależy od obecnej sytuacji klinicznej chorego. W przypadku wskazań do wykonania gastroskopii należy pobrać wycinki (jeden z części przedodźwiernikowej>

Obowiązujące schematy eradykacyjne według najnowszych wytycznych

Stosowanie inhibitorów pompy protonowej w terapii eradykacyjnej

Ocena skuteczności eradykacji

Zastosowanie probiotyków a optymalizacja leczenia

Podsumowanie