lek. med. Joanna Kapoła-Czyż
lek. med. Joanna Kapoła-Czyż
Data publikacji 06.10.2021
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

  • Opryszczka narządów płciowych jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową i jednocześnie najczęstszą przyczyną powstawania nadżerek oraz owrzodzeń w okolicy genitalnej. Wywołują ją wirusy opryszczki typu 1 i 2 (HSV-1, HSV-2).
  • Zakażenia HSV dzielą się na pierwotne, niepierwotne (gdy osoba z przeciwciałami przeciwko jednemu serotypowi HSV infekuje się drugim serotypem) i nawrotowe, a każde z nich może być objawowe lub bezobjawowe.
  • Pierwotne zakażenie wirusem HSV-1 zazwyczaj ma miejsce w dzieciństwie, a źródłem infekcji zwykle są rodzice lub rodzeństwo4. Wirus HSV-2, który przenoszony jest głównie drogą kontaktów seksualnych.
  • Bardzo ważny problem stanowi pozapłciowe przenoszenie wirusa HSV - ryzyko zakażenia płodu w czasie ciąży, zakażenie noworodka w trakcie i tuż po porodzie, jak również autoinokulacja (np. dotykając pierwotnych zmian skórnych, a później innych części ciała).
  • Kliniczny obraz zakażenia objawowego w okolicy genitalnej nie różni się w zależności od serotypu wirusa Herpes7, a nasilenie objawów klinicznych może być bardzo zróżnicowane.
  • Po infekcji pierwotnej (objawowej lub bezobjawowej), wirus umiejscawia się w lokalnych zwojach nerwowych. Wirus może reaktywować się, gdy wystąpią sprzyjające czynniki (np. stres, zmęczenie, urazy mechaniczne, schorzenia upośledzające odporność).
  • Szacuje się, że aż 60% przypadków opryszczki genitalnej pozostaje nierozpoznanych lub rozpoznanych nieprawidłowo12.
  • Schematy leczenia doustnego acyclowirem różnią się w zależności od tego, czy jest to infekcja pierwotna, czy wtórna.

Wirus opryszczki

Opryszczka narządów płciowych, jako bardzo powszechny problem zdrowotny, stanowi częstą przyczynę zgłaszania się pacjentów do gabinetu lekarza dermatologa-wenerologa.

Choroba ta stanowi jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową infekcji, będąc jednocześnie najczęstszą przyczyną powstawania nadżerek oraz owrzodzeń w okolicy genitalnej. Czynnikiem etiologicznym schorzenia są wirusy opryszczki zwykłej typu 1 (HSV-1/HHV-1) i typu 2 (HSV-2/HHV-2) należące do rodziny Herpesviridae. Wirusy te wykazują tropizm do komórek naskórka, nabłonka i tkanki nerwowej.

Pierwotne i niepierwotne zakażenia HSV

Zakażenia HSV dzieli się na pierwotne, niepierwotne (gdy osoba z przeciwciałami przeciwko jednemu serotypowi HSV infekuje się drugim serotypem) i nawrotowe, a każde z nich może być objawowe lub bezobjawowe. Przebieg atypowy oraz skąpoobjawowy przyczynia się do powstawania trudności związanych z rejestracją faktycznej liczby chorych, co wpływa na zróżnicowane i niepełne dane epidemiologiczne dotyczące tej choroby.

Różnice w materiale genetycznym HSV-1 i HSV-2 wynoszą około 5%, ale wpływają na znaczące odrębności w przebiegu zakażenia [1]. W okolicy genitalnej przyczyną zakażenia najczęściej jest HSV-2, jednak stopniowo rośnie udział zakażeń genitalnych spowodowanych HSV-1, głównie z powodu zmiany zachowań seksualnych [2, 3]. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim krajów rozwiniętych. Pierwotne zakażenie wirusem HSV-1 ma miejsce zazwyczaj w okresie dzieciństwa, a źródłem infekcji zwykle są rodzice lub rodzeństwo [4]. Wirus>

Kliniczny obraz zakażenia pierwotnego

Infekcja wtórna

Diagnostyka

Leczenie

Podsumowanie