Program The Feeling Safe – terapia „nowej generacji” dla pacjentów ze schizofrenią
Skrót informacji
- W leczeniu schizofrenii kluczową rolę odgrywa leczenie farmakologiczne, ale nie należy zapominać o wsparciu psychologicznym.
- Badanie Daniela Freemana i współpracowników z Uniwersytetu w Oxfordzie przyniosło przełomowe wyniki otwierające nowe perspektywy przed psychoterapią nakierowaną na zmniejszenie objawów psychotycznych i poprawę funkcjonowania pacjentów.
- Wysoką efektywność programu potwierdzają wyniki: wśród połowy pacjentów po 20 sesjach terapii stwierdzono istotną klinicznie poprawę lub ustąpienie urojeń prześladowczych, które wcześniej pozostawały bez reakcji na leczenia farmakologiczne! Efekt obserwowany po zakończeniu terapii utrzymywał się przez kolejnych 6 miesięcy.
- Program „The Feeling Safe” jest nową interwencją przygotowaną w oparciu o wieloczynnikowy model powstawiania i utrzymywania się przekonań urojeniowych, wyposażony w techniki terapeutyczne skuteczne w zakresie poszczególnych problemów, czy dysfunkcji.
- Program „The Feeling Safe” skłąda się z modułów. Jest realizowany na przestrzeni 6 miesięcy w trakcie 20 jednogodzinnych sesji. Program nie zakłada zrealizowania wszystkich modułów – w trakcie terapii wybiera się te, które są istotne z punktu widzenia pacjenta.
Osoby z zaburzeniami psychicznymi zmagają się z wieloma uprzedzeniami. Z myślą o budowaniu społecznej akceptacji i przeciwdziałaniu dyskryminacji wobec osób, które doświadczyły choroby psychicznej we wrześniu i październiku obchodzone są dwa specjalnie im poświęcone dni. Są to: Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię obchodzony 10 września oraz Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10 października. Dni te mają zwracać uwagę także na potrzeby chorych w zakresie leczenia i odzyskiwania ról w życiu zawodowym i osobistym. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z nową terapią poznawczo-behawioralną The Feeling Safe, dzięki której można realnie pomóc pacjentom.
Schizofrenia – połączona siła farmakoterapii i psychoterapii
Do grupy najcięższych doświadczeń pacjenta w obszarze chorób psychicznych należy schizofrenia, która dotykać może nawet do 0,6 % światowej populacji. Wg krajowych danych epidemiologicznych w Polsce żyje z chorobą ok. 250 tys. osób, a 180 tys. z nich korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, w terapii której kluczową rolę odgrywa leczenie farmakologiczne. Farmakoterapia nie powinna być jednak jedyną formą leczenia i odbywać się kosztem zaniedbywania oddziaływań psychoterapeutycznych i psychospołecznych. Dyskryminacja i stygmatyzacja chorych na schizofrenię w Polsce przejawia się ograniczonym dostępem tych chorych do nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób somatycznych, jak również, paradoksalnie cały czas niedostatecznym dostępem>