Reaktywność krzyżowa alergenów
Czym jest reaktywność krzyżowa i co na nią wpływa?
W przypadku gdy jedno przeciwciało reaguje z dwoma alergenami, występuje zjawisko reaktywności krzyżowej. Najczęściej dotyczy ona jednej grupy alergenów (np. alergenów pyłku traw), ale może też występować pomiędzy różnymi grupami alergenów (np. pomiędzy alergenami zawartymi w ziarnach pyłku drzew i alergenami owoców). Na reaktywność krzyżową decydujący wpływ ma sekwencja aminokwasów oraz homologia sekwencji białek w antygenach.
Czym są panalergeny?
Odpowiedzialne za reakcje alergiczne komponenty białkowe mogą być specyficzne dla konkretnego gatunku lub mogą występować w wielu gatunkach roślin czy zwierząt. Te występujące powszechnie w wielu źródłach nazywane są panalergenami. To właśnie panalergeny odpowiadają za występowanie reakcji krzyżowych pomiędzy licznymi produktami pochodzenia roślinnego (również w przypadku braku bliskiego pokrewnienia botanicznego).
Czy pieczone jabłko może wywołać reakcję krzyżową?
Przykładem może być profilina – białko występujące w pyłku brzozy oraz w jabłku. Osoba uczulona na alergeny pyłku brzozy, reagująca w sposób typowy na obecność alergenu pyłku w powietrzu – objawami alergicznego nieżytu nosa i spojówek, po zjedzeniu jabłka może odczuwać świąd i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej. Zjawisko to zostało opisane jako Zespół Alergii Jamy Ustnej (Zespół OAS – Oral Allergy Syndrom). Co ciekawe z uwagi na termochwiejność alergenów wywołujących miejscowe reakcje na błonie śluzowej jamy ustnej, objawy te>