Antoni Sutkowski
lek.
Antoni Sutkowski
Data publikacji 01.07.2021
Czas czytania ok. 4 min

Stany zapalne powiek są jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjenta po pomoc do okulisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Z uwagi na swoją budowę i funkcję, objawy ze strony powiek mogą przybierać różnorakie objawy – od uciążliwego uczucia piasku w oczach po bolesny rozległy obrzęk. Poniżej postaram się przytoczyć choroby, z którymi w praktyce okulistycznej spotykamy się najczęściej.

Rodzaje stanów zapalnych powiek:

stany zapalne powiek

Jęczmień

Jęczmień jest zakażeniem bakteryjnym mieszka rzęsy powiązanym z gruczołem Zeissa. Przebiega z bolesnym obrzękiem, czasem widoczny jest czop ropny na brzegu powieki. Objawy są dość uciążliwe, jednak leczenie w postaci ciepłych okładów, masaży i preparatów antybiotykowych zwykle jest wystarczające. W tym miejscu należałoby wspomnieć również o gradówce, z którą może być mylony. W jej przypadku bolesność jest jednak mniejsza, bądź żadna, o ile nie dojdzie do wtórnego nadkażenia (mówimy wtedy o jęczmieniu wewnętrznym). W pierwszym etapie leczenie jest jednak podobne. Stosowanie antybiotyków w przypadku gradówki jest kwestionowane, gdyż jest ona jałowym ziarniniakiem i w niepowikłanych przypadkach nie wymaga antybiotykoterapii.

Półpasiec oczny

Półpasiec oczny jest dość często spotykanym zapaleniem wywołanym przez wirusa ospy wietrznej. Charakteryzuje się  grudkowo-plamistą wysypką z pęcherzykami i strupami w postaci zejściowej. Zmiany pojawiają się na powiekach, skórze okolicy oczodołowej, czoła i skroni. Może>

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek

Przednie i tylne zapalenie brzegów powiek

Nużyca