Katarzyna Macek
lek.
Katarzyna Macek
Data publikacji 11.04.2022
Czas czytania ok. 3 min

Migrena związana z zaburzeniami hormonalnymi w praktyce neurologicznej nie pojawia się zbyt często i przy typowym przebiegu nie stanowi najczęściej podstawy do zlecania badań hormonalnych. Ból głowy jest jednakże wpisany w charakterystykę niektórych schorzeń endokrynologicznych, co przy jego mniej typowym przebiegu powinno wzbudzić naszą czujność.

Czy u chorych na migrenę warto zbadać poziom TSH?

Wpływ niedoczynności i nadczynności tarczycy na rozwój bólów głowy, w tym migreny, jest kwestią znaną, natomiast jego mechanizm nie został w pełni poznany. Ból głowy częściej występuje przy niedoczynności niż nadczynności tarczycy i dotyczy do 30% chorych z tym schorzeniem. Czasem przybiera cechy migrenowe, jednak raczej jest to ból obustronny i niepulsujący. Z kolei nadczynność tarczycy stanowi czynnik nasilający już istniejącą migrenę, aczkolwiek jej występowanie przy tym schorzeniu endokrynologicznym jest rzadkie. Badania pokazały, że rutynowe oznaczanie TSH u chorych z migreną nie przyczynia się do poprawy wykrywalności chorób tarczycy.

Jakiego rodzaju bóle głowy występują przy guzach przysadki?

Guzy przysadki są przyczyną bólów głowy, które spełniają kryteria rozpoznania wielu powszechnych schorzeń z tej grupy według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyd. 3. I tak spośród bólów głowy, na które cierpią pacjenci z guzami przysadki, najczęściej jest to migrena przewlekła (46%), następnie migrena epizodyczna (30%) i pierwotny kłujący ból głowy (27%), a nieco>

Czy udar przysadki daje podobne objawy jak napad migreny?

Hiperprolaktynemia – jak wpływa na nasilenie migreny?

Jaki jest związek między migreną a insulinoopornością

Czy otyłość wpływa na rozwój migreny?