Aktualne zalecenia AAN dotyczące leczenia zapobiegawczego migreny
Skrót informacji
- Nowe leki w terapii migreny: wprowadzenie nowych leków, takich jak przeciwciała monoklonalne anty-CGRP i gepanty, zmieniło podejście do leczenia migreny. Te leki są skuteczne zarówno w migrenie epizodycznej, jak i przewlekłej, oferując nowe możliwości terapeutyczne.
- Migrena może występować jako epizodyczna lub przewlekła, z różną częstotliwością napadów. Przewlekła migrena znacząco obniża jakość życia pacjentów, zwiększając niepełnosprawność i koszty społeczne.
- Leczenie doraźne migreny: wczesne leczenie migreny jest kluczowe dla skrócenia czasu trwania napadów i zapobiegania ich nawrotom. NLPZ, paracetamol i metamizol są skuteczne w leczeniu doraźnym, a nowe leki, takie jak celekoksyb i lasmiditan, oferują dodatkowe opcje terapeutyczne.
- Nowe leki profilaktyczne w leczeniu migreny: gepanty i przeciwciała monoklonalne anty-CGRP są nowymi lekami profilaktycznymi o wysokiej skuteczności i dobrym profilu bezpieczeństwa.
Migrena jest często występującą przewlekłą chorobą neurologiczną objawiającą się napadami silnego bólu głowy. Badanie Global Burden of Disease Study opublikowane w 2016 r. ujawniło, że na migrenę choruje około 14,4% populacji świata.[1] Choroba ta jest także drugą ogólną przyczyną niepełnosprawności i główną przyczyną przeżytych lat z niepełnosprawnością u młodych kobiet.[2]
Nowe leki w terapii migreny
Wprowadzenie do terapii nowych leków o wysokiej skuteczności, dobrym profilu bezpieczeństwa oraz korzystnym dla chorego sposobie leczenia, zmieniło nasze podejście do terapii migreny. Konsekwencją tego postępu jest potrzeba uaktualnienia obowiązujących rekomendacji. W bieżącym roku ukazały się zaktualizowane rekomendacje dotyczące leczenia doraźnego i profilaktycznego migreny. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi wszystkim chorym na migrenę należy zalecać leczenie doraźne w celu zapewnienia szybkiego, skutecznego i niezawodnego uwolnienia się od bólu i złagodzenia objawów współistniejących przy jednoczesnych minimalnych skutkach ubocznych. Stosowanie terapii zapobiegawczych zależy obecnie zarówno od częstotliwość i nasilenia napadów migreny jak i jej wpływu na jakość życia pacjenta. Nowo zarejestrowane leki takie jak przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi i ligandowi CGRP (mAb anty-CGRP) oraz gepanty przełamały klasyczne sposoby leczenia migreny poprzez możliwość ich stosowania zarówno w jej postaci epizodycznej z częstymi napadami, jak i przewlekłej.
Podział migreny i>
