Zapalenie spojówek
Jak można zróżnicować i leczyć bakteryjny, wirusowy i alergiczny typ schorzenia?
Zaczerwienienie oka niejednokrotnie skłania pacjenta do kontaktu z lekarzem. Bardzo częstym powodem tego stanu jest zapalenie spojówek - powszechnie występujące schorzenie narządu wzroku. Ta cienka błona śluzowa pokrywająca wewnętrzną część powieki oraz część gałki ocznej jest podatna na różnego rodzaju infekcje i alergeny. Zapalenie spojówek może mieć podłoże wirusowe, alergiczne lub bakteryjne oraz zróżnicowany przebieg. Jakie między nimi są różnice?
Rodzaje stanów zapalnych spojówek
Bakteryjne zapalenia spojówki
Objawy
U dorosłych bakteryjne zapalenie spojówek najczęściej wywołane jest przez paciorkowce i gronkowce, a u dzieci również przez Haemophillus. Objawem tego rodzaju zapalenia jest silne pieczenie oraz zaczerwienienie oka, które często pojawia się niespodziewanie. Towarzyszy mu ropna wydzielina (żółta lub biało-żółta), obrzęk powiek, uczucie ciała obcego w oku oraz łzawienie.
Charakterystycznym objawem są sklejone rzęsy i powieki, szczególnie po przebudzeniu, co może utrudnić otwarcie oczu.
Ostrość wzroku nie ulega pogorszeniu. Zapalenie spojówek może rozwinąć się również w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych.
Leczenie
W leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek stosuje się krople antybiotykowe, najczęściej z grupy aminoglikozydów i fluorochinolonów. Dawkowanie należy dostosować do intensywności objawów, czasem podczas pierwszych 24 godzin zaleca się stosowanie nawet co 2>