Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
Czynniki ryzyka
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) w zaawansowanych stadiach może doprowadzić do ślepoty. Liczba osób dotkniętych tą chorobą stale wzrasta, co stanowi duży problem medyczny i społeczny. Mimo dużej powszechności oraz wielu badań ukierunkowanych na identyfikację czynników wywołujących tę chorobę, dotychczas przyczyna AMD jest nieznana.
Etiologia AMD jest wieloczynnikowa. Poza predyspozycjami genetycznymi, wiekiem i płcią (częściej chorują kobiety), do czynników ryzyka zaliczane są: palenie tytoniu, ekspozycja na światło oraz nadciśnienie tętnicze. Ryzyko rozwoju choroby może zwiększać również nadużywanie alkoholu, niedobór witamin D, C, E oraz mikroelementów, takich jak cynk czy selen.
Sucha postać AMD
AMD występuje pod dwiema postaciami - suchą (niewysiękową) oraz wysiękową. Postać sucha, o znacznie lepszym rokowaniu co do zachowania dobrej ostrości wzroku, charakteryzuje się obecnością zmian zwyrodnieniowych w obrębie plamki w postaci druzów, hiper- lub hipotrofii w obrębie nabłonka barwikowego i zewnętrznych warstw siatkówki. W jej przebiegu nie dochodzi do obrzęku siatkówki, zmiany rozwijają się zwykle latami i nie wpływają w znacznym stopniu na upośledzenie widzenia. Leczenie przyczynowe jest nieznane. Zaleca się zdrowy styl życia, dietę bogatą w antyoksydanty oraz suplementację preparatami z luteiną i zeaksantyną. Schyłkową fazą suchego AMD jest zanik geograficzny - atrofia nabłonka barwnikowego (RPE - Retinal Pigment Epithelium) z degeneracją choriokapilar. W>