Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.06.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Powszechnie wiadomo, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie za sobą niekorzystne konsekwencje dla organizmu człowieka. Smog może być przyczyną schorzeń tj. m.in. astma, niewydolność oddechowa, POChP, nowotwory układu oddechowego itd. Z drugiej jednak strony niewiele było testów, które obrazowałyby wpływ poprawy jakości powietrza na rozwój płuc w trakcie rozwoju człowieka. W Szwecji opublikowano wyniki wieloletniego badania kohortowego, sprawdzającego to zagadnienie.

Kohorta obejmowała 4089 noworodków urodzonych w Sztokholmie w latach 1994-1996. Spotkania kontrolne odbyły się gdy uczestnicy mieli rok, oraz dwa, cztery, osiem, dwanaście, szesnaście i dwadzieścia cztery lata. Pierwsza spirometria została przeprowadzona w latach 2002-2004, gdy dzieci skończyły 8 lat. Wzięło w niej udział 2613 osób (64%). Druga odbyła się, gdy uczestnicy osiągnęli 16 rok życia – 2312 pomiarów (57%). Trzecią wykonano na ostatnim spotkaniu kontrolnym w 24 roku życia. Wtedy też funkcję płuc zmierzono u 2039 osób, co stanowiło 50% wszystkich objętych badaniem. Badana populacja składała się z uczestników, których zbadano spirometrycznie pierwszy raz w wieku 8 i co najmniej jeszcze raz później.

Poziomy zanieczyszczenia powietrza tj. pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, sadzy atmosferycznej i tlenków azotu określono za pomocą modelowania dyspersji.

Ogólnie rzecz ujmując, jakość powietrza w badanym okresie znacznie się polepszyła. Za przykład może posłużyć redukcja poziomu>