Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.06.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Publikacja "Facial hypopigmentation as an unusual manifestation of Demodex infestation – a case series" przedstawia serię przypadków nietypowej manifestacji zakażenia nużeńcem ludzkim (Demodex folliculorum), objawiającej się hipopigmentacją skóry twarzy. Autorzy analizują przypadki pacjentów, u których zaobserwowano to rzadkie zjawisko.

Demodex to rodzaj roztocza, który zazwyczaj zamieszkuje mieszki włosowe ludzi. Zakażenia  nużeńcem przeważnie nie powodują one żadnych objawów, ale w niektórych przypadkach mogą wywoływać różne schorzenia skóry, takie jak trądzik różowaty, czy łojotokowe zapalenie skóry. W niniejszej serii przypadków, infestacja Demodex była związana z nietypowym objawem - hipopigmentacją skóry twarzy.

Wszyscy pacjenci charakteryzowali się ciemnym typem skóry, a obszary z hipopigmentacją nie były związane z wcześniejszymi zabiegami kosmetycznymi ani urazami skóry. Wszyscy pacjenci byli również nosicielami roztoczy Demodex, potwierdzonymi za pomocą testu zeskrobin skóry i mikroskopii. Analiza mikroskopowa ujawniła obecność roztoczy Demodex w mieszkach włosowych, co sugerowało ich związek z hipopigmentacją.

W publikacji opisano wyniki leczenia pacjentów, którzy otrzymali terapię przeciwroztoczową. U wszystkich pacjentów zaobserwowano poprawę stanu skóry twarzy po zastosowaniu tych leków, a hipopigmentacja została zredukowana lub całkowicie ustąpiła.

Odpowiedź na terapię, z zmniejszeniem obszaru hipopigmentacji twarzy o co najmniej 50%, odnotowano w ciągu 2-3 miesięcy.

Autorzy podsumowują, że hipopigmentacja skóry twarzy może być rzadką manifestacją obecności zakażenia Demodex, którą można skutecznie leczyć za pomocą terapii>