Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.06.2023
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy

Piłka nożna, boks ostatnio też tenis, lotnictwo a w szczególności procedury lądowania, zdobywanie 8 tysięczników zimą, wirusologia, inwestowanie w czasie inflacji, geopolityka, strategia wojenna i uzbrojenie. W ostatnich tygodniach dołączył nowy obszar, który w kraju nad Wisłą posiada wielką liczbę ekspertów.

Ale bez ironii. Chodzi o sztuczną inteligencję (AI) i zagrożenia, jakie wiążą się z jej rozwojem. Czy to szansa dla ludzkości, czy jej autodestrukcyjny program? Czy da się zatrzymać postęp? Czy świat rozumie AI?

Kiedy zapytamy ChatGPT jakie 3 pytania zadają mu najczęstszej ludzie na świecie to okaże się, że są to: jak się czujesz? i jak się masz? Trzecie: jaka dziś pogoda?

Tu w zasadzie można by zakończyć. Jednostki tworzą najpotężniejszą technologię, której miliardy w ogóle nie rozumieją.

Mamy fajną zabawkę, możemy jej zlecić dowolne zadanie a ona odpowie, napisze, policzy. Tylko kto z czego lub kogo korzysta? Czy ktoś z nas dobrowolnie - gdyby wprost go o to poproszono – dostarczałby regularnie danych o sobie, które są niezbędne AI do uczenia się i samodoskonalenia? Tymczasem Chat zbiera za darmo cenne informacje o naszych umysłach i dodaje w każdej sekundzie do swojego zbioru.

Czy AI coś czuje? Nie, ale tworzy mapę emocji i w przyszłości nabędzie zdolność empatii kognitywnej, czyli>