Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.06.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analiza wpływu zachowań żywieniowych na zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Doskonale wiemy, jak dieta wpływa na rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu krążenia.

Wybory żywieniowe są wynikiem kombinacji wielu czynników, takich jak czynniki środowiskowe, ekonomiczne, hedoniczne i indywidualne, i mogą na nie wpływać pewne psychologiczne wymiary zachowań żywieniowych. Najczęściej wyróżnia się 3 typy negatywnych zachowań żywieniowych:

  • Jedzenie pod wpływem emocji (emotional eating) to tendencja do przejadania się pod wpływem negatywnych bodźców emocjonalnych, tj. smutek czy lęk. Sugeruje się, że niektórzy mają trudności w odróżnieniu wewnętrznych odczuć ekscytacji od uczucia głodu, co jest związane z przyjmowaniem pokarmu w odpowiedzi na emocje.
  • Zewnętrzne nawyki żywieniowe to stan, w którym przyjmowanie pokarmu pojawia się jako odpowiedź na zewnętrzne sygnały związane z posiłkiem, tj. wygląd posiłku, zapach, ale także na widok osób jedzących w najbliższym otoczeniu. Przyjmowanie pokarmu u tych osób jest niezależne od ich aktualnego uczucia głodu czy nasycenia.
  • Ograniczone nawyki żywieniowe odnoszą się do tendencji do świadomego ograniczania spożycia pokarmów w celu kontroli masy ciała. Pozornie ten nawyk może wydawać się zdrowy, jednakże u tych osób długoterminowe ograniczenie spożycia posiłków nie jest utrzymywane, co skutkuje zarówno brakiem kontroli nad kalorycznością posiłków, jak i wynikającym z tego braku kontroli masy ciała.

W wydaniu czasopisma European Journal>