Kwas moczowy a zdrowie serca
- Logo sekcji
Wpływ stosowania allopurinolu na ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych
Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z roku 2018 dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym wprowadziły podwyższone stężenie kwasu moczowego jako czynnik wpływający na ocenę ryzyka u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
Istnieją również przekonujące dowody, że przewlekła hiperurykemia jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, przewlekłej choroby nerek i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Brakuje natomiast jednoznacznych dowodów wskazujących na korzyści płynące z leczenia hiperurykemii bezobjawowej u pacjentów kardiologicznych.
Co ciekawe, w kilku badaniach zakończonych w ostatnich latach wykazano, że stosowanie niskiej dawki kolchicyny u pacjentów z przewlekłymi zespołami wieńcowymi zmniejszało ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Badacze zasugerowali, iż może to być związane z przeciwzapalnym działaniem kolchicyny. Powstało zatem pytanie, czy stosowanie inhibitorów oksydazy ksantynowej może wywierać podobne działanie poprzez zmniejszanie stężenia kwasu moczowego.
W dniu 08 października 2022 roku na łamach czasopisma The Lancet opublikowano wyniki badania ALL-HEART.
Badanie ALL-HEART jest prospektywnym, randomizowanym badaniem otwartym, przeprowadzonym w 18 ośrodkach regionalnych na terenie Anglii i Szkocji. W badaniu wzięło udział 5721 pacjentów w wieku co najmniej 60 lat, z przewlekłymi zespołami wieńcowymi bez rozpoznanej dny moczanowej. W grupie badanej, oprócz standardowej terapii przewlekłych zespołów wieńcowych, pacjentom włączono allopurinol w stopniowo>