Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.12.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W listopadowym numerze czasopisma Arthritis and Rheumatology ukazała się publikacja, w której przeanalizowano związek pomiędzy występowaniem zespołu metabolicznego, a ryzykiem wystąpienia dny moczanowej.

Dane pochodziły z bazy National Health Insurance Service (South Korea), która obejmuje m.in. wyniki z odbywanych co 2 lata badań okresowych pracowników (retrospektywne badanie kohortowe). Do analizy włączono dane mężczyzn, którzy odbyli badania okresowe w schemacie: pierwsze badanie, a kolejne dwa badania w odstępach co 2 lata. Osoby, które rok przed włączeniem do badania miały zdiagnozowana dnę moczanową były wyłączone z badania. Zespół metaboliczny (ZM) definiowano jako: otyłość brzuszna (obwód talii ≥90 cm), TG ≥150 mg/dL, HDL ≤40 mg/dL, ciśnienie skurczowe krwi ≥130 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe ≥85 mm Hg, stężenie glukozy na czczo ≥100 mg/dL.

Przeanalizowano dane pochodzące od 1,29 mln mężczyzn w wieku 20-39 lat.

Badaną populację podzielono na 4 grupy:

I. osoby, które w trakcie wszystkich trzech wizyt nie spełniały kryteriów ZM (ZM-free, 85,7%)

II. osoby, które w trakcie wszystkich trzech wizyt spełniały kryteria ZM (ZM-chronic, 5,3%)

III. osoby, które w trakcie pierwszej wizyty nie spełniały kryteriów ZM, a w trakcie drugiej i trzeciej już tak (ZM-developed, 4,5%)

IV. osoby, które w trakcie pierwszej wizyty spełniały kryteria występowania ZM, a w trakcie drugiej i trzeciej już nie (ZM-recovered,>