Ruch to zdrowie… każdy ruch!
- Logo sekcji
Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. W niedawno zaktualizowanych wytycznych dot. ruchu, zaleca się od 150 do 300 min aktywności o umiarkowanej intensywności, bądź od 75 do 150 minut aktywności o dużej intensywności tygodniowo. W przeciwieństwie do poprzednich zaleceń, obecnie położono nacisk, by wliczać całą aktywność, niezależnie od czasu trwania treningu.
Skrót VILPA z ang. vigorous intermittent lifestyle physical activity, oznacza bardzo krótką, przypadkową, codzienną aktywność, która trwa do 1 lub do 2 minut i wiąże się z dużym i nagłym wydatkiem energetycznym, przyspieszeniem tętna i zadyszką. Może to być np. bieg do autobusu lub wejście po schodach na wyższe piętro.
W Australii przeprowadzono badanie, w którym sprawdzono związek VILPA ze śmiertelnością spowodowaną różnymi przyczynami oraz z chorobami układu krążenia i nowotworami. Wzięło w nim udział 25241 niećwiczących osób (14178 kobiet i 11063 mężczyzn). Średnia wieku wyniosła 61,8 lat. Na potrzeby eksperymentu uczestników wyposażono w zegarki mierzące tętno i prędkość wraz z GPS, rejestrujące ich codzienną aktywność. Badanie trwało 6,9 lat, a w jego trakcie zanotowano 852 zgony. Grupą kontrolną było 62344 uczestników (35290 kobiet i 27054 mężczyzn), regularnie uprawiających aktywność fizyczną. W tej grupie odnotowano 1552 zgony.