Spożywanie migdałów a wysiłek fizyczny
- Logo sekcji
Migdały, a ściślej ujmując nasiona owoców migdałowca zwyczajnego, to cenny składnik wzbogacający naszą dietę o konkretne wartości. Powszechnie wiadomo, że migdały są istotnym źródłem np. witaminy E czy też makro- i mikroelementów takich jak: magnez, mangan i miedź. Mniej oczywistym zagadnieniem jest wpływ regularnego spożywania nasion migdałowca na powysiłkowe procesy zapalne i związane z nimi mikrourazy mięśniowe, które są następstwami intensywnej aktywności fizycznej.
Powyższe zagadnienie zostało poruszone w jednym z najnowszych badań klinicznych, opublikowanych w renomowanym czasopiśmie naukowym dotyczącym żywienia Frontiers in Nutrition. W badaniu tym oceniano wpływ spożywania migdałów na powysiłkowe procesy zapalne a tym samym pośrednio również na tempo regeneracji po wysiłku fizycznym („Almond intake alters the acute plasma dihydroxy-octadecenoic acid (DiHOME) response to eccentric exercise”).
Do analizy danych włączono 64 osoby dorosłe w wieku 30-65 lat, bez otyłości (BMI < 30 kg/m2), które nie praktykowały regularnej aktywności fizycznej (poniżej 3x/tydzień) ani regularnej suplementacji. Uczestników podzielono na 2 grupy, w których przez okres 4 tygodni stosowano określoną suplementację. Grupę badawczą stanowiło 33 osoby, którym podawano migdały w ilości 57g dziennie (podzielone w 2 porcjach po połowie: rano i po południu), natomiast grupę kontrolną stanowiło 31 osób, którym podawano baton zbożowy (o odpowiadającej zawartości kalorycznej). Uczestniczy obu grup>