Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.04.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W opublikowanym niedawno na łamach JAMA Network Open badaniu sprawdzano, czy ciąża w wieku nastoletnim wiąże się z ryzykiem przedwczesnego zgonu matki.

Zgodnie z amerykańskimi danymi, w Stanach Zjednoczonych głównymi przyczynami zgonów wśród kobiet w wieku od 1 do 19 lat są niezamierzone obrażenia, samobójstwa i zabójstwa a w grupie kobiet od 20 do 40 roku życia podobnie jak wśród młodszych – obrażenia i samobójstwa, a ponadto nowotwory. Chociaż bezpośrednie zgony w wyniku nastoletniej ciąży i porodu są rzadkie, ciąża może być skutkiem niekorzystnych doświadczeń życiowych w okresie kształtowania się nastolatków. Mogą to być m.in. problemy emocjonalne, wykorzystywanie seksualne, problemy rodzinne tj. m.in. rozwód rodziców i problemy finansowe, bądź także uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Wspomniane wcześniej populacyjne badanie kohortowe przeprowadzono w Kanadzie. Dane obejmowały wszystkie żyjące, ubezpieczone dwunastolatki w prowincji Ontario w Kanadzie. Obserwacja trwała od 1 kwietnia 1991 do 31 marca 2021.

Pierwszym z celów było sprawdzenie liczby nastoletnich ciąż wśród kobiet między 12 a 19 rokiem życia. Drugim celem było określenie sposobu zakończenia ciąży – poród, poronienie, aborcja, a także określenie wieku, w którym kobieta zaszła w pierwszą ciążę.

Pierwszorzędowym wynikiem badania był zgon z jakiejkolwiek przyczyny począwszy od wieku 12 lat, natomiast drugorzędowym wynikiem badania był>