Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 05.07.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Szacuje się, że do 2050 roku liczba osób z wysoką krótkowzrocznością (>-6D)  na świecie wyniesie 938 mln. Zwykle krótkowzroczność występuje się u dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Wcześniejsze wystąpienie  tej wady refrakcji zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki.

Obecnie dostępne metody postępowania obejmują stosowanie wieloogniskowych soczewek kontaktowych oraz ortokeratologię. Do tej pory w Europie nie zarejestrowano leku stosowanego w leczeniu krótkowzroczności. Badania prowadzone w Azji wykazały, że atropina w niskim stężeniu (do 0,05%) może stanowić farmakologiczną metodę kontroli krótkowzroczności.

W czerwcu 2023 r. zostały opublikowane wyniki wieloośrodkowego, podwójnie zaślepionego, randomizowanego badania z grupą kontrolną, prowadzonego w 27 ośrodkach w USA oraz w 5 ośrodkach w Europie. Celem badania było porównywanie skuteczności atropiny w stężeniu 0,01% i 0,02% z placebo. Do badania włączono dzieci w wieku 3-17 lat z krótkowzrocznością od -0,5 D do -6 D, astygmatyzmem nieprzekraczającym -1,5  D i anizometropią nie większą niż 1,5 D. Czas obserwacji wynosił 3 lata. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek oczu, w których progresja krótkowzroczności była <0,5 D w 36 miesiącu dla 0,02% atropiny w porównaniu z placebo.

Drugorzędowe punkty końcowe zdefiniowano jako odpowiedź na 0,01% atropinę oraz zmianę wady refrakcji i długości osiowej gałki ocznej dla obu dawek w 36>