Fenofibrat a retinopatia cukrzycowa
- Logo sekcji
Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy, zarówno typu 1 jak i typu 2. Z kolei retinopatia jest wiodącą przyczyną ślepoty w krajach wysoko rozwiniętych. Ponadto problem uszkodzenia wzroku jako powikłania cukrzycowego wykazuje niestety tendencję rosnącą (podobnie z resztą jak sama cukrzyca). W 2020 roku oszacowano całkowite występowanie retinopatii w dorosłej populacji na 103 mln przypadków, natomiast przewiduje się osiągnięcie poziomu 160 mln do roku 2045. Powyższe liczby dają pogląd na istotę problemu. Ponadto obecnie dostępne opcje terapeutyczne, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju retinopatii, pozostają ograniczone.
W ostatnim czasie na łamach czasopisma Diabetes & Metabolism opublikowano ciekawą pracę badawczą, dotyczącą oceny skuteczności fenofibratu jako terapii dodatkowej do leku z grupy statyn u pacjentów z cukrzycą typu 2 i zespołem metabolicznym, w kontekście hamowania rozwoju retinopatii cukrzycowej (Addition of fenofibrate to statins is associated with risk reduction of diabetic retinopathy progression in patients with type 2 diabetes and metabolic syndrome: A propensity-matched cohort study).
Badanie dotyczyło kohorty pacjentów z Korei Południowej. Z bazy danych obejmującej około 50 milionów osób, wyselekcjonowano ponad 480 tysięcy pacjentów w wieku ≥ 30 lat (23 222 leczonych kombinacją statyna/fenofibrat oraz 457 341 leczonych statyną), spełniających kryteria włączenia do badania – m. in. pacjenci z diagnozą>