Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 05.07.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Zaburzenia snu wynikają z różnych przyczyn chorobowych, ale same też mogą przekładać się na stany zagrażające zdrowiu i życiu. W ostatnim numerze czasopisma Neurology opublikowano dane, które wskazują, że należy do nich udar mózgu.

Badanie INTERSTROKE to międzynarodowe badanie, do którego włączono 4496 uczestników. 2243 to osoby, które doznały pierwszego w życiu udaru mózgu, 2253 to grupa kontrolna dopasowana do pacjentów po udarze pod względem wieku i płci. Pogłębiona analiza uwzględniała korektę na szereg dodatkowych czynników: m.in. zawód, stan cywilny, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, aktywność fizyczna, BMI, występowanie migotania przedsionków, objawy depresji, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

W badaniu przeanalizowano związek między objawami charakteryzującymi zaburzenia snu, a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Ocena snu w miesiącu poprzedzającym wystąpienie udaru oceniana była na podstawie kwestionariusza wypełnianego w czasie wywiadu z pacjentem. Pacjenci odpowiadali m.in. na pytania o ilość godzin snu, jakość snu, przebudzenia, trudności z zasypianiem, drzemki w ciągu dnia, chrapanie, bezdechy śródsenne. Dane pochodziły z doświadczenia samych pacjentów, bądź opisywali je ich bliscy.

Wśród osób po udarze vs grupa kontrolna częściej deklarowano sen trwający poniżej 5 godzin (7,2% vs 1,9%), oraz powyżej 9 godzin (6,7% vs 3,7%); wybudzenia nocne >1/noc (42% vs 32%); dłuższe drzemki (>1 h 17% vs 10%), odbywanie większej ilości nieplanowanych>