Rzucanie palenia – wpływ na zdrowie psychiczne
- Logo sekcji
Palenie zabija. To powszechnie znany, niezaprzeczalny fakt. Większość palaczy chce skończyć z nałogiem, mając świadomość, że korzyści z rzucenia są znaczące. Niemniej jednak pojawia się niepewność, że pogorszy się ich psychiczne samopoczucie, zważywszy że palenie papierosów pozornie łagodzi stres i uspokaja, a spadek poziomu nikotyny we krwi potęguje drażliwość i niepokój. Szczególne obawy, co zrozumiałe, mają osoby, które cierpią z powodu innych zaburzeń psychicznych.
Na łamach czasopisma JAMA Network Open opublikowano wyniki badania kohortowego, odbywającego się w Wielkiej Brytanii. Sprawdzało ono zmiany poziomu lęku i intensywności zaburzeń depresyjnych u osób, które zaprzestały palenia. Eksperyment obejmował osoby zdrowe, jak i leczące się z powodu chorób psychicznych. Przeprowadzono go przy okazji innego badania, w którym badano skuteczność działania warenikliny w porównaniu z nikotynową terapią zastępczą, bupropionem i placebo.
W eksperymencie wzięło udział 4260 uczestników w wieku od 18 do 75 lat, które paliły 10, lub więcej papierosów dziennie w przeciągu ubiegłego roku i było zmotywowanych do zerwania z nałogiem. Średnia wieku wyniosła 46,5 (+/- 12,4) lat. Kobiety stanowiły 58,3% całej liczby uczestniczących. Większość osób – 71,5% była rasy białej. 2359 uczestników, tj. 55,4%, miało historię choroby psychicznej. Osoby ze współwystępującym uzależnieniem od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych kwalifikowały się, jeżeli były w>