Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.11.2022
Czas czytania ok. 1 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy

Hilde Østby w swojej książce „Jak działa pamięć” napisała:

„Hipokamp jest nastawiony na wychwytywanie zdarzeń i przeżyć, które czymś się wyróżniają.” Jako, że z racji pory roku wieczory są coraz dłuższe i czasu na lekturę jest potencjalnie nieco więcej, chcielibyśmy zachęcić Państwa do zaktywizowania układu limbicznego, mając nadzieję, że artykuły wybrane przez nas w tym miesiącu przyciągną Państwa uwagę.

W listopadowym wydaniu ‘Stetoskopu” omawiamy następujące zagadnienia:

  • Czy bycie „rannym ptaszkiem” lub „nocnym markiem” to tylko styl życia? Co autorzy publikacji w „Experimental Physiology’’ piszą o wpływie określonego chronotypu na nasze zdrowie?
  • Jak obecnie przedstawia się sytuacja pacjentów z suchą postacią zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)? Czy tak jak dotychczas, jedyną opcją postępowania są regularne badania kontrolne, czy też pojawiły się sposoby leczenia tego zaburzenia?
  • Czy przełomem w terapii choroby Alzheimera będzie nowy, molekularny paradygmat tego schorzenia opisany na łamach czasopisma „Alzheimer’s & Dementia”? Długo obowiązująca teoria o nieprawidłowym fałdowaniu β-amyloidu odchodzi do lamusa.
  • Kiedy przyjmować leki przeciwnadciśnieniowe? Czy pora dnia ma znaczenie? Na to pytanie odpowiedzieli autorzy badania TIME przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.
  • Czy podwójna terapia eradykacyjna może być równie skuteczna jak terapia czterolekowa z bizmutem u pacjentów, w przypadku których nie powiodła się pierwsza linia leczenia? Odpowiedź zawarto>