Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.11.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analiza ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych w zależności od pory przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych

Obecnie znakomita większość leków hipotensyjnych to leki długodziałające, podawane raz na dobę. Rodzi to dyskusje, czy korzystniejsze jest przyjmowanie leków rano czy też wieczorem.

Choć w ostatnim czasie wydawało się, że odpowiedź na to ważne pytanie została udzielona w badaniach Hygia i MAPEC, pojawiło się wiele głosów krytycznych co do metodologii i zbyt małej liczby uczestniczących pacjentów. Co więcej, oprócz korzyści z wieczornego dawkowania, stwierdzono także niekorzystny wpływ zbyt dużego obniżenia wartości ciśnienia tętniczego w nocy, zwłaszcza u pacjentów z prawidłowym spadkiem ciśnienia w nocy.

Wiele nadziei na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii pory dnia w dawkowaniu leków przeciwnadciśnieniowych wiąże się z 3 badaniami zaprojektowanymi z udziałem dużych grup pacjentów. Wyniki jednego z nich, o akronimie TIME, ogłoszono w trakcie tegorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Poniżej omawiamy jego wyniki.

W dniu 11 października 2022 roku na stronie internetowej wydawnictwa The Lancet opublikowano wyniki badania TIME.

Badanie TIME jest prospektywnym, randomizowanym badaniem przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii. W badaniu wzięło udział 21 104 osoby dorosłe z nadciśnieniem tętniczym i przyjmujące co najmniej jeden lek przeciwnadciśnieniowy. Pacjentów przydzielono w proporcji 1:1 do grupy przyjmującej leki w godzinach porannych (6:00-10:00) lub do grupy przyjmującej>