Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.11.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Mimo wielu prowadzonych testów klinicznych, nadal nie dysponujemy skuteczną terapią suchej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Czy jedyną opcją postępowania u tych pacjentów pozostaną regularne badania kontrolne, czy może być nią przeszczep komórek macierzystych?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest nadal główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty w krajach rozwiniętych. Odkrycie roli naczyniowo-nabłonkowego czynnika wzrostu w patogenezie wysiękowej postaci AMD pozwoliło na opracowanie złotego standardu leczenia w postaci iniekcji doszklistkowych anty-VEGF. Czy będzie dostępne również leczenie suchej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem?

Na to pytanie starają się udzielić odpowiedzi autorzy artykułu przeglądowego opublikowanego w British Journal of Ophthalmology. W artykule przedstawiono kierunki terapii suchej postaci AMD uwzględniające różne mechanizmy patofizjologiczne.

Wśród aktualnie badanych substancji, z którymi są wiązane duże nadzieje znajdują się między innymi modulatory cyklu wzrokowego, których celem jest usuwanie toksycznych produktów przemiany materii uszkadzających plamkę. Jedną z badanych metod jest stosowanie zmodyfikowanej witaminy A, a mianowicie  deuterowanej witaminy A. Wewnętrzna reaktywność witaminy A prowadzi do jej dimeryzacji i tworzenia barwników, które jak się uważa, odgrywają kluczową rolę w tworzeniu lipofuscyny. Jest to witamina A wzbogacona o stabilny izotop deuteru przy węglu dwudziestym (C20-D)3-witamina A). Sugeruje się, że podawanie tej postaci witaminy A może opóźniać dimeryzację witaminy A, a co za>