Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.11.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Endometrioza to jedno z najpowszechniejszych schorzeń ginekologicznych, które dotyczy około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Przewlekły stan zapalny objawia się bólem miednicy, bolesnym miesiączkowaniem, dyspareunią czy zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Pomimo, że patogeneza endometriozy wciąż nie jest w pełni poznana, u pacjentek tych zauważono podwyższone poziomy cytokin zapalnych (IL-1β, IL-6) oraz czynnika martwicy nowotworów TNF-α. Cytokiny zapalne odpowiadają za przewlekłe procesy zapalne, które prowadzą do uszkodzeń śródbłonka naczyniowego i miażdżycy. Z tego powodu, zaczęto poszukiwać związku pomiędzy endometriozą a zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

W okresie od grudnia 2021 do kwietnia 2022 roku w szpitalu w Warszawie przeprowadzono badanie z udziałem 45 pacjentek w wieku od 20 do 40 lat. Do grupy badanej włączono 21 kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą na podstawie badania ultrasonograficznego przezpochwowego, badania MRI lub operacji. Zarówno pacjentki w grupie badanej jak i kontrolnej (n=24) nie wykazywały klinicznych objawów choroby sercowo-naczyniowej związanej z miażdżycą.

Pacjentki poddano badaniom na ocenę dysfunkcji śródbłonka (RHI) i sztywności tętnic (AI) oraz badanie akumulacji zaawansowanych produktów glikacji (AGE) w skórze, które jest związane ze zmianami metabolicznymi i może odzwierciedlać podwyższone ryzyko sercowo-naczyniowe.

Dysfunkcję śródbłonka zdefiniowano jako wartość RHI ≤ 1,67. Pacjentki z endometriozą częściej wykazywały niższe wyniki RHI świadczące o dysfunkcji śródbłonka (n=11, 52,4%), w porównaniu>