Od Redakcji
- Logo sekcji
Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy.
Czas płynie w zawrotnym tempie. Wydaje się, że ledwie wczoraj siedzieliśmy przy świątecznym stole, a nie wiadomo kiedy na kartkach kalendarza pojawił się luty.
Luty. W języku staropolskim przymiotnik ten oznaczał ostry, srogi, dlatego nazwano tak drugi miesiąc roku, w którym panowały najtęższe mrozy.
Tymczasem patrzymy za okno na brudnozielone trawniki, brązowe szkielety drzew. Jest ciepło, mokro i praktycznie nie ma śniegu. Kolejna taka … zima?
Na platformie Netflix nie nowy już, ale znakomity film „Świat na granicy” przedstawiający problem tzw. granic planetarnych, których przekroczenie może wywołać nagłą i nieodwracalną zmianę środowiska ziemskiego – coraz bardziej aktualny.
My zaś, w lutowym (nie-lutowym) numerze Stetoskopu przybliżamy niektóre tematy artykułów opublikowanych ostatnio w wysoko punktowanych czasopismach medycznych:
- z jakimi dodatkowymi korzyściami wiąże się systematyczne przyjmowanie leków hipotensyjnych przez pacjentów po udarze?
- jakie są globalne statystyki zachorowalności na raka jelita grubego w roku 2020 a jak zgodnie z przewidywaniami będą przedstawiać się w 2040?
- czy stosowanie antybiotyków przez kobiety w ciąży może powodować wzrost ryzyka rozwoju chorób alergicznych u dzieci?
- czy metody pochodzące z tradycyjnej medycyny Dalekiego Wschodu mogą przynieść ulgę chorym cierpiącym na zespół jelita drażliwego?
- jakie rodzaje i gatunki bakterii są - na poziomie globalnym - najczęstszą przyczyną infekcji zakończonych zgonem? wyniki najnowszej analizy opublikowanej w Nature
Serdecznie zapraszamy>