Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.02.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Znanych jest wiele modyfikowalnych czynników ryzyka. Są to m.in. palenie tytoniu oraz nieprawidłowa dieta złożona z dużej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa, przy jednoczesnym niskim spożyciu świeżych warzyw i owoców oraz błonnika pokarmowego. Ponadto, wśród przyczyn można wyróżnić nadmierne spożycie alkoholu, nadwagę i brak ruchu.

Z bazy GLOBOCAN zebrano dane dotyczące liczby przypadków i zgonów związanych z rakiem jelita grubego za rok 2020 dla 185 krajów. Uszeregowano je względem wieku pacjentów, płci, śmiertelności oraz pochodzenia chorych – kraju, regionu świata oraz wskaźnika rozwoju społecznego (HDI). Przeprowadzono także symulację przewidywanej liczby zachorowań i zgonów związanych z tym nowotworem w 2040 roku. W tym celu użyto prognoz demograficznych według HDI.

W 2020 roku szacunkowo było blisko dwa miliony nowych przypadków raka jelita grubego oraz około milion związanych z nim zgonów. Stanowiło to odpowiednio 10,7% wszystkich przypadków nowotworów i 9,5% całości zgonów onkologicznych na świecie. W 18 ze 185 badanych krajów, CRC był najczęstszym nowotworem, a w kolejnych 78 zajmował drugie bądź trzecie miejsce pod względem liczby przypadków. Różnicując ze względu na płeć - na raka jelita grubego w 2020 roku chorowało i umierało więcej mężczyzn. Ze względu na lokalizację – wśród mężczyzn najmniej przypadków na 100 tys. mieszkańców>