Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.02.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą, która objawia się przewlekłym bólem brzucha oraz zmianą rytmu wypróżnień i konsystencji stolca. W zależności od regionu geograficznego, schorzenie dotyka od 5 do 10% populacji i jest przyczyną znaczącego pogorszenia jakości życia. Dostępne obecnie sposoby leczenia nie są doskonałe i nie eliminują przyczyn choroby. Jest to jeden z powodów dla których badacze poszukują nowych metod leczenia lub sprawdzają skuteczność znanych, od dawna dostępnych metod alternatywnych np. akupunktury, należącej do tradycyjnej medycyny Dalekiego Wschodu.

Akupunktura polega na stymulacji za pomocą metalowych igieł akupunktów. Są to miejsca zakończeń nerwowych w skórze lub tkance podskórnej, które będąc poddanymi stymulacji przenoszą bodźce do określonych organów ciała. Dzielą się na akupunkty specyficzne (SA) i niespecyficzne (NSA).

W 2020 w czterech chińskich szpitalach przeprowadzono pilotażowe, randomizowane badanie kliniczne. Wzięli w nim udział pacjenci w wieku 18-75 lat, którzy cierpieli na IBS-D, czyli zespół jelita drażliwego z dominującą biegunką. Włączano tych, którzy w poprzedzającym tygodniu mieli przez co najmniej 4 dni luźne stolce typu 6 lub 7 (wg bristolskiej skali stolca) i ból w skali nasilenia od 1 do 10 -co najmniej 3. Wykluczono chorych na zapalenie jelita, celiakię i chorobę Leśniowskiego-Crohna, a także tych, którzy mieli objawy alarmowe tj.>