Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.10.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą wieku dziecięcego. To choroba wieloczynnikowa, w której genetyka odgrywa kluczową rolę. Coraz więcej danych świadczy też o wpływie czynników środowiskowych na rozwój i przebieg choroby.

W ostatnim czasie ukazały się dwie prace zwracające uwagę na czynniki oddziałujące w okresie płodowym i w pierwszych miesiącach życia dziecka, które mogą mieć wpływ na wystąpienie astmy u dziecka.

Pierwszą opublikowano w Journal of Asthma. To metaanaliza podsumowująca badania dotyczące związku pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków w ciąży, a ryzykiem rozwoju astmy u dziecka.

Do analizy włączono 11 badań, które objęły dane dotyczące ponad 2 milionów kobiet i ich dzieci. Wykazano, że podawanie antybiotyków w ciąży w niewielkim, ale znamiennym statystycznie stopniu (p<0001), zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Wzrost ryzyka był niezależny od trymestru ciąży, w którym matka przyjmowała antybiotyk i wynosił 13%, 14% i 14% odpowiednio dla I, II i III trymestru. Ponieważ metaanaliza uwzględnia wyniki prac, w których obserwowano wzrost ryzyka i takie w których ryzyko nie ulegało zmianie, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą dokładniej określić w jakich sytuacjach wzrost ryzyka wystąpienia astmy jest szczególnie duży.

Druga praca opublikowana w Annals of Allergy, Asthma and Immunology poświęcona jest wpływowi karmienia piersią na ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Do badania włączone>