Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.10.2022
Czas czytania ok. 1 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy

Jesień wdziera się nieubłaganie do naszego życia, jest coraz chłodniej i wilgotniej, ale zostanie nam to wkrótce wynagrodzone pięknymi obrazami drzew obsypanych złotem i czerwienią.

Postęp działań wojennych na Ukrainie, inflacja, walka polityczna w kraju. W świecie chaosu staramy się przywrócić nieco porządku, chociażby w obszarze medycyny, sprawdzając dla Państwa najnowsze doniesienia z najwyżej punktowanej literatury medycznej.

W październikowym numerze Stetoskopu stawiamy kilka istotnych pytań:

  • Nie możemy zabezpieczyć dzieci przed chorobami, także przed astmą, ale możemy starać się zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Czy w okresie prenatalnym i w pierwszych miesiącach życia dziecka istnieją czynniki mogące zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko astmy?
  • W Gut ukazała się metaanaliza oceniająca skuteczność terapii eradykacyjnej u pacjentów z dyspepsją czynnościową. Czy w świetle najnowszych danych należy eradykować bakterię H. pylori u pacjentów z dyspepsją czynnościową?
  • Hidradenitis suppurativa, inaczej - trądzik odwrócony. Czy pacjenci z ropnym zapaleniem gruczołów potowych mają zwiększone ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny? Czy palenie tytoniu może mieć wpływ na to ryzyko?
  • Gdy zmniejsza się śmiertelność z powodu COVID-19 coraz bardziej dostrzegamy odległe skutki infekcji SARS-CoV-2. Badanie opublikowane w sierpniowym numerze Lancet potwierdza, iż jest to problem, który występuje u istotnej części pacjentów. Na ile wnioski uzyskane z badania przeprowadzonego ponad rok temu są nadal aktualne?
  • Od>