Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.01.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Występowanie otyłości w populacji pediatrycznej jest poważnym problemem globalnym dotyczącym około 340 mln dzieci na świecie i głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2 (T2D). Jednak, jak wykazały badania, u 1 na 4 dzieci z T2D otyłość nie występuje.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci w związku z rosnącym wskaźnikiem otyłości u dzieci i młodzieży pojawiła się cukrzyca typu 2. T2D w tej populacji jest agresywną chorobą z wysokim odsetkiem niepowodzeń leczenia. Charakteryzuje się wczesnym występowaniem chorób współistniejących oraz powikłań, w tym niealkoholowego  stłuszczenia wątroby, dyslipidemii, zespołu policystycznych jajników, czy nefropatii.

Otyłość jest głównym wskazaniem do wykonania badań przesiewowych w kierunku T2D w praktyce klinicznej. Jednak częstość występowania otyłości u dzieci chorujących na cukrzycę typu 2 nie jest znana. Równie ważne jest poznanie innych czynników ryzyka T2D oraz ich wpływu na wyniki leczenia.

W grudniu 2022 r. w JAMA opublikowano przegląd systematyczny badań, których celem była ocena częstości występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 2 oraz określenie związku pomiędzy płcią i rasą a otyłością w tej populacji. Do przeglądu z metaanalizą włączono 53 badania obejmujące grupę 8942 uczestników.

Ogólna częstość występowania otyłości w grupie dzieci z T2D wynosiła 75,27% (95% CI, 70,47%-79,78%), a częstość występowania otyłości w chwili rozpoznania cukrzycy wśród 4688 uczestników badania wynosiła>