Jajko czy serce - co wybrać?
- Logo sekcji
Analiza i dyskusja na temat wpływu spożycia jajek na ryzyko sercowo-naczyniowe.
Jajka są dobrym i zwykle łatwo dostępnym źródłem wysokiej jakości składników odżywczych – witamin B2, biotyny, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, B12; jodu, selenu, choliny, białka, luteiny i zeaksantyny, a to wszystko „zamknięte” tylko w 70 kcal.
Niestety, to świetne źródło wielu składników odżywczych ma jedną wadę – 1 duże jajko zawiera około 200 mg cholesterolu, a zatem spożycie tylko jednego jajka w 70% wyczerpuje zalecane dzienne spożycie cholesterolu.
Relatywnie wysoka zawartość cholesterolu na jednostkę masy od dawna wzbudza zainteresowanie dietetyków i lekarzy w kontekście wpływu spożycia jajek na ryzyko sercowo-naczyniowe. Co ciekawe, meta-analizy badań w tym temacie wykazują zadziwiające rezultaty – o ile w populacjach amerykańskiej i europejskiej widać dodatnią korelację pomiędzy liczbą zjadanych jajek i ryzykiem sercowo-naczyniowym, o tyle w populacji azjatyckiej trend jest odwrotny!
Jedno z ostatnich opracowań tego tematu – połączona publikacja wyników badania przeprowadzonego na populacji fińskiej wraz z uaktualnioną o to badanie meta-analizą – wykazało podobne trendy: w populacji amerykańskiej wykazano dodatnią korelację pomiędzy liczbą zjadanych jajek a ryzykiem sercowo-naczyniowym, w populacji europejskiej nie wykazano ani korelacji dodatniej, ani ujemnej, zaś w populacji azjatyckiej korelacja była ujemna.
W dniu 25 października 2022 roku na łamach czasopisma European Heart>