Przeszczep mikrobioty jelitowej uznaną strategią leczenia NChZJ?
- Logo sekcji
W najnowszym wydaniu Gut opublikowano pierwsze międzynarodowe wytyczne dotyczące zastosowania przeszczepu mikrobioty jelitowej w terapii nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ).
W ostatnich latach publikowano wyniki kilku randomizowanych badań klinicznych (RCT) dotyczących przeszczepiania mikrobioty jelitowej (FMT - faecal microbiota transplantation) w pacjentów z NChZJ, szczególnie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG). Mimo, że wyniki wydają się obiecujące prowadzone badania różniły się istotnie w zakresie dawek, dróg i częstości podawania FMT, rodzaju placebo i ocenianych punktów końcowych, co utrudnia interpretację wyników i wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.
Sytuacja ta wymagała opracowania nowych (i pierwszych tego typu na świecie) wytycznych dotyczących wykorzystania FMT w terapii NChZJ, którą przygotował międzynarodowy panel ekspertów w dziedzinie gastroenterologii, immunologii i mikrobiologii.
Kluczowe ustalenia konsensusu rzymskiego dotyczą patogenezy NChZJ, uzasadnienia dla stosowania FMT, selekcji dawców, zasad i metod biobankowania mikrobioty, podsumowania wyników badań klinicznych oraz wyzwań i dalszych perspektyw rozwoju FMT w terapii NChZJ. Poniżej kilka z uznanych zaleceń.
Dla całego procesu FMT konieczna jest wyraźna identyfikowalność (od pobrania każdej próbki poprzez jej przechowywanie, do wszczepienia). Konieczne jest również porozumienie dotyczące technicznych aspektów przygotowania FMT co pomoże zapewnić standaryzację i optymalizację procedury na całym świecie oraz ułatwić interpretację wyników.
W chwili obecnej ze względu na metodologiczną niejednorodność oraz stosunkowo niewielki zakres prób klinicznych nie można>