Rotawirus a powikłania pozajelitowe u dzieci
- Logo sekcji
Infekcje wywołane przez rotawirusy charakteryzują się wodnistą biegunką, która jest główną przyczyną zagrażającego życiu ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit u dzieci w wieku <5 lat. Pomimo wprowadzenia powszechnego szczepienia przeciw rotawirusom nadal nie jest dostępne specyficzne leczenie przeciwwirusowe.
Już od dłuższego czasu postuluje się, że infekcja wywoływana przez rotawirusy nie ogranicza się jedynie do układu pokarmowego, a ostatnie badania potwierdziły, że wirus może dotrzeć do OUN, wątroby i dróg żółciowych, układu oddechowego, serca, nerek oraz powodować cukrzycę typu 1.
Aby pogłębić wiedzę na ten temat w okresie od stycznia 2015 r. do grudnia 2019 r. w dwóch szpitalach w Yunnan przeprowadzono kliniczno-kontrolne badanie z udziałem hospitalizowanych noworodków, niemowląt i dzieci w wieku <5 lat przyjętych ze względu na infekcję rotawirusową potwierdzoną badaniem specyficznego antygenu w kale przy rejestracji. Wyniki wykazały, że w grupie badanej na 1325 przypadków 7,24% noworodków i 19,59% niemowląt i małych dzieci miało objawy neurologiczne (drgawki, zapalenie mózgu/encefalopatia), a w grupie kontrolnej wyniki wynosiły odpowiednio 2,87% i 12,35% (p<.001). Oznacza to, iż objawy neurologiczne występowały prawie 3-razy częściej (OR 2,64) u noworodków i prawie 2-krotnie częściej u niemowląt i starszych dzieci (OR 1,73) z infekcją rotawirusową. Po dalszej analizie stwierdzono, że objawy neurologiczne wywołane rotawirusem były>