Data publikacji 09.12.2020
Czas czytania ok. 4 min

Informacje o pacjencie

64-letni mężczyzna, po przebytym 3 lata temu udarze niedokrwiennym prawej półkuli mózgu, zgłosił się z powodu piekącego, parzącego i rozrywającego bólu lewej połowy twarzy i lewych kończyn. Dolegliwości pojawiły się kilka miesięcy po udarze i stopniowo narastały, a obecnie stały się nie do wytrzymania. Utrzymują się ze stałym nasileniem zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, uniemożliwiając zasypianie.

Stopień nasilenia dolegliwości bólowych: 10/10 pkt w skali wzrokowo-analogowej oceny bólu (ang. Visual Analogue Scale, VAS). Leczony do tej pory w POZ – otrzymywał leki przeciwbólowe: ketoprofen i tramadol, po których następowała niewielka, kilkugodzinna poprawa.

Po kilku miesiącach stosowania ww. leków zaczął odczuwać bóle brzucha.

  • Choroby współistniejące: wieloletnie nadciśnienie tętnicze (w przeszłości przełomy nadciśnieniowe, które były przyczyną udaru mózgu), choroba niedokrwienna serca, hipercholesterolemia.
  • Wywiad rodzinny: nadciśnienie u ojca, u matki - udar mózgu.
  • Aktualnie stosowane leki przeciwbólowe: - ketoprofen 1 x 100 mg
    - tramadol 2 x 100 mg
  • W badaniu neurologicznym stwierdzono: przytomny; w pełnym kontakcie logicznym; objawy oponowe nieobecne; źrenice równe, reaktywne; ośrodkowy niedowład nerwu twarzowego po lewej stronie; niedoczulica lewej połowy twarzy; niedowład piramidowy lewych kończyn ze spastycznie wzmożonym napięciem mięśniowym z przewagą w kończynie górnej i w odcinku dystalnym, spastyczna ręka; wygórowane odruchy głębokie w kończynach lewych; niedoczulica i allodynia lewych kończyn; chód>

Dodatkowe badania i rozpoznanie

Zastosowane leczenie

Przebieg leczenia

Omówienie